Prace magisterskie z informatyki, a perspektywy zawodowe.

Prace magisterskie z informatyki bardzo rozwijają intelektualnie. Ważne, aby praca magisterska, była skorelowana z naszą przyszłą pracą zawodową. Najlepiej by rozwiązywała ona jakieś konkretne programy związane z działalnością danego przedsiębiorstwa.

Informatyka jest bardzo złożoną dziedziną, która dynamicznie się rozwija. W ramach niej, powstaje coraz większa ilość specjalności. Przykładowo programista Java ma inny obszar kompetencji, aniżeli programista PHP. Ogólnie określenie “informatyk” staje się pojęciem bardzo ogólnym. Warto jest, być zwłaszcza programistą. Wystarczy spojrzeć na zarobki programistów. Raport firmy Sedlak & Sedlak dla branży IT 2017 zawarto wynagrodzenia rozmaitych programistów.  Przedstawiono w tym raporcie zarobki brutto programistów z przynajmniej 3-letnim stażem. W przypadku następujących grup programistów  pensje brutto kształtują się następująco:

  • specjaliści JAVA/JEE/J2EE: 9500 – 12200;
  •  specjaliści C/C++ : 9 500 – 11 600;
  • programiści aplikacji mobilnych: 8 000 – 13 500;
  • programiści .NET/C# : 8 300 – 11 3000;
  • programiści PHP: 7 700 – 11 400;

Szacuje się, że w Polsce brakuje obecnie 50 tysięcy programistów,   natomiast  w całej Europie brakuje obecnie 800 000 programistów. Perspektywy zawodowe dla informatyków są więc bardzo dobre. Szacuje się, że w Polsce brakuje obecnie 50 tysięcy programistów. W całej Europie brakuje obecnie 800 000 programistów. Obecnie powstaje coraz więcej prywatnych szkół, które uczą programować. Programowaniem coraz częściej zajmują się także kobiety. Kompetencje cyfrowe są wymagane już nie tylko od informatyków, ale również od kadry zarządczej (przykładowo w firmach produkcyjnych).

Prace magisterskie z informatyki – na co zwrócić uwagę?

Prace magisterskie z informatyki powinny być pisane z pasją. Powinny one uwzględniać przyszły obszar działalności zawodowej danego studenta. Generalnie dobrze już podczas studiów zdobywać pierwsze szlify informatyczne. Dzięki temu po zakończeniu studiów  można pochwalić się już pierwszymi projektami informatycznymi.

Temat pracy magisterskiej z informatyki musi być ściśle skonsultowany z promotorem. Obecnie pracodawcy poszukują przede wszystkim specjalistów. Sam dyplom jest dla nich drugorzędny. Im większe mamy praktyczne doświadczenie, tym większa jest nasza rynkowa wartość.

To jest żelazna zasada, która panuje na informatycznym rynku pracy. Napisanie nawet najlepszej pracy magisterskiej z informatyki, nie kończy edukacji w tej dziedzinie. Wielu informatyków twierdzi, że programowania tak naprawdę nauczyli się podczas tworzenia konkretnych projektów i realizacji przydzielonych zadań.

Dodaj komentarz